Tri sindikata Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) obraćalo se do sada, kako navode, više puta nadležnim institucijama zbog korišćenja takozvanog programa “Honesty” u cilju merenja efikasnosti zaposlenih u RGZ-u tokom 2020 i 2021. godine.
Ovaj program meri koliko sati zaposleni aktivno koriste računar, a program od zaposlenih povremeno traži da potvrde svoju prisutnost za računarom, što pojedini sindikati smatraju uznemiravanjem zaposlenih i neadekvatnim praćenjem stvarnih rezultata radnika.
Uvođenje ovog programa, ipak, podržava jedini reprezentativni sindikat RGZ-a “Geosindikat”, a iz RGZ-a nisu odgovorili na pitanja Radnik.rs o ovom programu.
Žalbe sindikata na program “Honesty”
“Pred kraj radnog vremena sam jednom proverio i video da program pokazuje da sam aktivno radio pet sati tog dana, najviše toliko, a ja sam bio celog dana za računarom. Taj program ne odražava realnu sliku rada zaposlenog”, kaže Stevan Todorov, predsednik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata u RGZ-u, koji istovremeno radi u službi katastra u Beogradu.
Todorov kaže da program, prema njegovim informacijama, prati samo kada zaposleni koristi miš, tastaturu, ali da, na primer, program ne registruje kada zaposleni čita dokumentaciju.
“Kao šef odseka koji vrši pregled i kontrolu rešenja (jer ih ja potpisujem), ja vreme provodim čitajući”, kaže on.
Todorov navodi da poseban problem predstavlja to što program sadrži i opciju koja povremeno izlazi na ekranu i koja zahteva od zaposlenog da potvrdi da je prisutan za računarom.
“Ukoliko radnik to ne klikne u roku od 15 sekundi, pokreću se, koliko znam, disciplinski postupci jer program smatra da niste na poslu”, kaže Todorov i dodaje da se njemu jednom u toku jednog dana ta opcija pojavila najmanje 15 puta, a da se dešava i da se danima uopšte ne pojavi.
On smatra da program RGZ-u nije doneo ništa dobro jer kod zaposlenih stvara opterećenje i stres da li će program “registrovati” njihov rad.
Dijana Konstantinović iz Jedinstvene organizacije sindikata (JOS) u RGZ-u kaže da spomenuti program nije primenjen na sve radnike, već na samo deo njih.
“Program se ne primenjuje na Senjaku gde se nalazi sedište RGZ-a (gde je rukovodstvo)”, tvrdi ona.
Konstantinović kaže da postoji problem i sa primenom tog programa na merenje učinka radnika koji, na primer, rade u arhivi, odnosno deo posla ne obavljaju za računarom, pa im program prikazuje manje sati nego što realno rade.
Nebojša Pejčinović iz sindikata “Nezavisnost” kaže da samo merenje efikasnosti preko programa “Honesty” ne bi predstavljalo problem da ono nije osnov za godišnju ocenu koju radnici dobijaju.
“Na osnovu tog programa mnogo je zaposlenih dobilo loše ocene 2020. godine i na osnovu toga izgubilo dan ili dva godišnjeg odmora i mogućnost napredovanja”, navodi on.
Pejčinović smatra da program “Honesty” nije uveden sa ciljem da objektivno meri efikasnost zaposlenih, već kao sredstvo pritiska na deo zaposlenih. On smatra da rukovodstvo RGZ-a može na osnovu broja završenih predmeta da meri efikasnost zaposlenih i da je uvođenje tog programa bilo nepotrebno.
“Zaposleni, umesto da budu skoncentrisani da rešavaju predmete, oni se fokusiraju na to kada će da blinkne zahtev da se nešto potvrdi. To je konstantan pritisak koji vodi ka stresu”, kaže on.
Pejčinović kaže da su se sindikati povodom korišćenja ovog programa obraćali, između ostalog, Upravnom inspektoratu koji je nadležan za pitanja rada državnih službenika, ali da ništa tim povodom nije urađeno.
Upravna inspekcija nije nadležna
Radnik.rs obratio se Upravnoj inspekciji, koja radi u okviru Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, u vezi sa eventualnim nadzorom korišćenja spomenutog programa u RGZ-u.
“Upravna inspekcija nije sprovodila inspekcijski nadzor nad upotrebom spomenutog programa s obzirom na to da nije nadležna za sprovođenje inspekcijskog nadzora nad primenom određenih programa koje organi koriste u okviru svojih radnih procesa”, naveli su u odgovoru.
U odgovoru su takođe ukazali da nisu nadležni za nadzor “u okviru koga bi se eventualno sprovodio i nadzor nad svrsishodnošću rada organa i cenila delotvornost i ekonomičnost rada i svrhovitost organizacije poslova”.
Na sajtu Upravnog inspektorata piše da su nadležni da vrše “nadzor nad radom i postupanjem organa državne uprave”, kao i da kontrolišu radne odnose u državnoj upravi.
Pohvale reprezentativnog sindikata i reagovanje nekoliko zaposlenih
Povodom žalbi ovih sindikata na program “Honesty”, Radnik.rs se obratio i “Geosindikatu”, jednom od reprezentativnih sindikata u RGZ-u.
U odgovoru za Radnik.rs, Dalibor Babić, generalni sekretar sindikata, navodi da se “nakon sprovođenja različitih analiza” pokazalo da spomenuti program “radi odlično”, a “u kombinaciji sa različitim drugim pokazateljima, kao što je broj primljenih predmeta, broj obrađenih predmeta sa različitim težinskim koefincijentima i dr”, piše u odgovoru.
Iz ovog sindikata u odgovoru kritikuju i rad drugih sindikata tvrdeći da pojedini predstavnici nereprezentativnih sindikata “rade u proseku dva sata dnevno”, što je utvrđeno zahvaljujući programu “Honesty”.
“Honesty poštuje pravo na privatnost podataka i u skladu je sa svim zakonskim regulativima u Republici Srbiji, ali nije u skladu sa ustaljenom praksom podržavanja nerada, manipulacija i zastrašivanja od strane pojedinaca iz drugih nereprezentativnih sindikata, pa im zato toliko i smeta”, tvrdi se u odgovoru “Geosindikata”.
Iz „Geosindikata“ su takođe naveli da su oni „jedini reprezentativni sindikat u RGZ-u“, što demantuje predstavnik „Nezavisnosti“ u RGZ-u Nebojša Pejčinović navodeći da su Jedinstvena organizacija sindikata RGZ-a i sindikat Nezavisnost RGZ-a reprezentativni i da o tome postoje Rešenja ministarstva rada iz 2019. god. Radnik.rs je, inače, ranije pisao o problemu kriterijuma za utvrđivanje reprezentativnosti u RGZ-u.
U odgovoru se takođe navodi da će kompletan odgovor “Geosindikata” radi transparentnosti biti objavljen na sajtu tog sindikata i biti prosleđen svim zaposlenima u RGZ-u.
Nakon što je “Geosindikat” prosledio naša pitanja i odgovor svim zaposlenima, na email portala Radnik.rs stiglo je nekoliko reagovanja zaposlenih u RGZ-u u kojima se takođe iznose žalbe na spomenuti program.
Lične podatke zaposlenih koji su poslali svoje komentare ne navodimo zbog moguće odmazde koju bi trpeli.
“Evo primera iz mog okruženja. Jedna radnica ima od 15-25 rešenih predmeta za dan, druga 6-10, jednoj šefovi vrate polovinu predmeta zbog kojekakvih grešaka, a drugoj 1 ili 2. Obe koleginice imaju solidan Honesty (solidan broj sati, prim. aut), ali firma nema istu korist od obe. Broj rešenih predmeta je kud i kamo bolji pokazatelj efikasnosti nego Honesty”, navodi se u jednom odgovoru koji je stigao portalu Radnik.rs.
“O toj aplikaciji koja je jedan od alata koji prati efikasnost rada zaposlenih u RGZ-u (kako je napisao predstavnik Geosindikata, prim. aut.) je dovoljno da znate da podatke koje ista prikuplja koriste kao jedini osnov za ocenu rada državnih službenika. A koliko košta aplikacija?”, navodi se u email-u drugog radnika RGZ-a.
“Honesty povećava produktivnost, cena simbolična”
Kolika je cena ovog programa, kao i druga pitanja koja je Radnik.rs postavio RGZ-u ostala su bez odgovora.
Program “Honesty” spomenut je na sajtu RGZ-a u januaru 2020. kada je rukovodstvo objavilo odluku da će prvih sto zaposlenih koji su ostvarili najbolje rezultate (prema analizi programa “Honesty”) dobiti jedan slobodan dan naredne nedelje.
RGZ je spomenuti program kupio od beogradske firme “Melon Interactive”.
Iz ove kompanije odgovorili su na pitanja Radnik.rs na koji način ovaj program meri efikasnost zaposlenih.
“Program vodi evidenciju o radu korisnika na računaru, koliko vremena zaposleni provede u aktivnom radu na računaru, a koliko u neaktivnom, koje softvere koristi, na kojim dokumentima radi i koje sajtove posećuje, vodeći računa o privatnosti korisnika tako što nema mogućnost prikupljanja nikakvih ličnih podataka prepiski, lozinki i slično”, navodi se u odgovoru.
U odgovoru kompanije piše i da “softver nudi odgovor na pitanje ko od zaposlenih stvarno radi i doprinosi uspehu, a ko vreme provodi u drugim aktivnostima koje nisu u opisu radnih mesta”.
Na pitanje da li ovaj program, sam po sebi, može da da objektivnu sliku o efikasnosti zaposlenog, iz kompanije navode da su “iskustva kompanija u Srbiji, ali i regionu i EU ukazuju da je uvođenje softvera Honesty povećalo produktivnost zaposlenih u velikom procentu”.
Ipak, u odgovoru navode i da “podaci koje obezbeđuje Honesty nisu i ne treba da budu jedini pokazatelj efikasnosti zaposlenog, ali svakako su bitan faktor u formiranju objektivne slike efikasnosti pojedinaca i radnih jedinica”.
“Različita radna mesta podrazumevaju različito vreme korišćenja računara o čemu se vodi računa prilikom izveštavanja, upoređujući zaposlene koji rade na istim radnim mestima”, piše takođe u odgovoru.
Na pitanje o tome koliko je RGZ platio ovaj program, odnosno licencu, iz kompanije “Melon Interactive” navode da ne mogu da saopšte cenu jer predstavlja poslovnu tajnu, ali navode da je ona “simbolična”.
U tabeli izveštaja Državne revizorske institucije za 2019. godinu u kom je analiziran finansijski izveštaj i pravilnost poslovanja RGZ-a navodi se da je te godine firmi “Melon Interactive” za licencu uplaćeno 599.000 dinara.
Ispravka: U prvobitnom tekstu je pisalo da je „Geosindikat“ jedini reprezentativan sindikat u RGZ-u.
1 komentar
Članak je u najvećem delu korektan. Postoje i nepreciznosti kao i neistine u vezi statusa sindikata jer u RGZ-u postoje is sindikati čiju reprezentativnost je pokušao da ospori direktor RGZ-a i organizacija koju je on oformio. Jedinstvena organizacija sindikata RGZ-a kao i sindikat Nezavisbost RGZ-a su reprezentativne sindikalne organizacije u RGZ-u i o tome postoje Rešenja ministarstva rada iz 2019. god. koja su Vam verovatno poznata. U tom kontekstu bilo bi korektno da ista stavite u kontekst ovoga članka. Podaci o sredstvima koja su utrošena za korišćenje ovog softvera postoje na sajtu RGZ-a u delu kojima se sredstva iz Projekta Upravljanaj zemljišnom sdministracijom opredeljuju u 2020-oj godini. u iznosu od 180 000 eura za period od 12 nedelja. Taj podatak je dostupan sindikatima RGZ-a.