Osnovni sud u Rumi doneo je u maju presudu kojom je poništen otkaz ugovora o radu Dragane Božić, predsednice Saveza samostalnih sindikata u tekstilnoj fabrici “HealthCare Europe” u Rumi. Božić je dobila otkaz jer je odbila da potpiše aneks ugovora o premeštaju na drugo radno mesto.
Prema navodima advokata poslodavca “HealthCare Europe”, podneta je žalba na ovu presudu, a advokat je odbio da komentariše presudu sa obrazloženjem da nije pravosnažna.
Suđenje zbog otkaza
“Očekivala sam ovakvu presudu”, kaže Dragana Božić za Radnik.rs dodajući da kraj suđenja (pred Apelacionim sudom) očekuje za oko pola godine.
Božić kaže da je na sudu nastojala da dokaže da aneks ugovora koji joj je ponudio poslodavac nije bio zakonit, pa samim tim, ni otkaz koji je na kraju dobila.
Radnik.rs je 2019. pisao da je predsednica Saveza samostalnih sindikata u “HealthCare Europe” Dragana Božić dobila otkaz jer nije htela da potpiše aneks ugovora kojim se premešta sa radnog mesta šivačice na mesto „pomoćnog radnika na održavanju”.
Božić je tada navela da je mesto na koje je poslodavac premešta fizički napornije, da je reč o radnom mestu na smetlištu (mestu gde se čisti pogon) i da razlog njenog premeštaja nema veze sa reorganizacijom posla, već da je premeštena zbog svog sindikalnog delovanja.
Sa druge strane, iz kompanije “HealthCare Europe” su u odgovoru za Radnik.rs naveli da je aneks ugovora o radu Dragani Božić ponuđen isključivo zbog potreba procesa rada i bolje organizacije rada.
Iz ove kompanije su tada naveli i da organizaciona jedinica “Šivenje”, iz koje je Božić trebalo da bude premeštena beležila konstantno smanjenje broja zaposlenih, dok je u radnoj jedinici “Održavanje” beležen porast broja zaposlenih “a sve upravo zbog organizacije procesa rada u kompaniji”.
Radnik.rs tada je analizirao dokument o broju zaposlenih u ovim sektorima koji su poslali iz kompanije “HealthCare Europe”. Iz Stanja zaposlenih iz 2018. i 2019. godine se može videti da u sekoru „Održavanje“, gde je Božić upućena, od ukupno 44 zaposlena rade dve žene i 42 muškarca.
Inspekcija rada je 2019. odbila zahtev Dragane Božić da je privremeno vrati na rad do okončanja sudskog postupka nakon što je u toj fabrici dobila otkaz. Obrazloženje inspekcije bilo je da nije došlo do očigledne povrede prava zaposlene.
Božić je preko Saveza samostalnih sindikata Srbije, čije je podružnice kod poslodavca “HealthCare Europe” bila predsednica, pokrenula spor zbog otkaza i aneksa ugovora.
Šta piše u presudi?
Presudom Osnovnog suda u Rumi poništeno je rešenje o otkazu Dragani Božić iz avgusta 2019. godine.
Razlog za to je, kako se navodi u presudi, to što je poslodavac Dragani Božić ponudio radno mesto sa nižom stručnom spremom u odnosu na posao koji je do tada obavljala.
Zakonom o radu predviđeno je da poslodavac može zaposlenom da ponudi aneks ugovora, odnosno izmenu ugovornih uslova, “radi premeštaja na drugi odgovarajući posao, zbog potreba procesa i organizacije rada”.
Odgovarajućim poslom se Zakonom o radu smatra “posao za čije se obavljanje zahteva ista vrsta i stepen stručne spreme koji su utvrđeni ugovorom o radu”.
U konkretnom slučaju Dragane Božić, kako se navodi u presudi, “tužilji (je) ponuđeno radno mesto pomoćnog radnika na održavanju za koji je predviđena niža stručna sprema i rad polukvalifikovanog radnika što se ne može smatrati odgovarajućim poslom u odnosu na posao za koji je tužilja zasnovala radni odnos”.
Sud je konstatovao da je poslodavac (“HealthCare Europe”) prekršio Zakon o radu ponudivši Dragani Božić aneks ugovora za takvo radno mesto.
Prema navodima iz presude, otkaz Dragani Božić nezakonit je i iz još jednog razloga.
Naime, zaposlena koja je bila ovlašćena da odlučuje o pravima iz radnog odnosa u kompaniji potpisala je rešenje o otkazu, ali, kako je navela, to nije bila njena odluka, već odluka mendžmenta kompanije “HealthCare Europe”.
“Ovlašćeno lice ima obavezu da odlučuje, a ne samo formalno potpisuje rešenja kojima se odlučuje o pitanjima iz radnog odnosa. Stoga je sud odlučio da usvoji tužbeni zahtev za poništaj rešenja o otkazu“, navodi se u presudi.
Ipak, sud je odbacio zahtev Dragane Božić da se ona vrati na radno mesto na kome je radila pre otkaza, odnosno na radno mesto šivačice.
“Ovo iz razloga što je samo poslodavac ovlašćen da vrši raspoređivanje zaposlenih”, navodi se u presudi.
Ovom presudom je usvojen i zahtev za naknadu štete Dragani Božić, odnosno da joj se isplate zarade od otkaza do momenta vraćanja na rad.
Mladen Domazet, advokat kompanije “HealthCare Europe”, u odgovoru na pitanja Radnik.rs naveo je da je kompanija izjavila žalbu na spomenutu prvostepenu presudu, ali je odbio da komentariše presudu sa obrazloženjem da presuda još nije pravosnažna. Fabrika „HealthCare Europe“, inače, je u potpunom vlasništvu kineske kompanije „HealthCare Co“.
O ovom slučaju odlučivaće drugostepeni organ – Apelacioni sud.
Kako zakon tretira predstavnike sindikata?
Nađa Gojović, stručna saradnica za pravna pitanja Saveza samostalnih sindikata Srbije, koja je pred sudom zastupala Draganu Božić, kaže da je na sudu teško dokazati da je neko diskriminisan i stavljen u loš položaj zbog svojih sindikalnih aktivnosti, te da se sud fokusirao na to da li je poslodavac dao aneks, a kasnije i otkaz u skladu sa Zakonom o radu.
Gojović ocenjuje da Zakon o radu nedovoljno dobro štiti predstavnike sindikata.
Član 188. Zakona o radu koji se odnosi na sindikalne predstavnike kaže da poslodavac “ne može da otkaže ugovor o radu, niti na drugi način da stavi u nepovoljan položaj zaposlenog zbog njegovog statusa ili aktivnosti u svojstvu predstavnika zaposlenih, članstva u sindikatu ili učešća u sindikalnim aktivnostima”.
Raniji Zakon o radu iz 2013. godine zabranjivao je otkazivanje ugovora o radu predstavniku sindikata za vreme obavljanja funkcije i godinu dana po prestanku funkcije ““ako predstavnik zaposlenih postupa u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu”.
Broj sindikalnih predstavnika koji su uživali ovu zaštitu bio je predviđen kolektivnim ugovorom poslodavca ili sporazumom poslodavca i sindikata.
Ovaj članak napisan je u okviru projekta “Izveštavanje o kršenjima radnih prava u pisanom i video formatu” koji se realizije uz podršku Međunarodnog centra Olof Palme. Stavovi izneti u ovom tekstu ne odražavaju stavove Međunarodnog centra Olof Palme. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu je u potpunosti na autoru teksta. Prenošenje teksta je dozvoljeno uz navođenje izvora Radnik.rs.
Skorašnji komentari